
- Zdrowa gleba i rośliny(116)
- Bakterie do stawu, oczka wodnego. KULE BOKASHI.(23)
- Kompostownik - aktywatory kompostowe(12)
- Probiotyki dla ludzi i suplementy(26)
- Kolagen - źródło młodości(8)
- Odkwaszanie, oczyszczanie organizmu(13)
- Sok z rokitnika(2)
- Colostrum(2)
- Kosmetyki naturalne, probiotyczne.(63)
- Ekologiczne porządki w domu(57)
- EKO porządki dla hoteli(10)
- Probiotyki i produkty dla zwierząt domowych(26)
- Probiotyki dla drobiu(11)
- Probiotyki dla koni EQUUS(7)
- ProBiotyki dla gołębi VOLANTOR(18)
- Probiotyki dla pszczół API(11)
- Probiotyki (EM-15) dla zwierząt(24)
- Antybakteryjne i antywirusowe(6)
- Bakterie do szamb i oczyszczalni(8)
- Środki dezynfekujące. Odstraszacze. Pułapki.(10)
- SUPER PROMOCJE(21)
- Pomysł na prezent(18)
- Publikacje(3)







KULE BOKASHI jak zrobić i oczyścić wodę w oczku wodnym ?
Przepis na kule BOKASHI:
Należy wymieszać: 10 kg gliny + 0,5 kg Bokashi + 120 ml Melasy z trzciny cukrowej + 100 ml EmFarmy + woda niechlorowana.
Wodę dodajemy w takiej proporcji by konsystencja masy była możliwa do uformowania kul, następnie umieszczamy kule w ciemnym i ciepłym miejscu na tydzień aby namnożyły się w nich pożyteczne mikroorganizmy. Po upływie terminu kule są gotowe do zastosowania.
Stosowanie:
wrzucamy 1-2 kule na 1m2 wody (w skrajnych przypadkach 3 kule). Stosujemy dwa razy w sezonie, wiosną i pod koniec lata. Do dwóch tygodni po zabiegu na powierzchni pojawią się "kożuchy" materii organicznej, która unosi się z dna stawu, świadczy to o normalnym, naturalnym przebiegu rewitalizacji. Stopniowo woda staje się przejrzysta, a glony zanikają. Z czasem, kiedy ustali się równowaga nie będziemy musieli powtarzać tego zabiegu co rok.
Do wyprodukowania ok. 50 kul potrzeba:
● 10kg lekko wilgotnej gliny z nieskażonego pokładu
● 100ml EmFarma
● 500g Bokashi z otrąb pszennych
● 120ml Melasy z trzciny cukrowej
W plastikowej misie rozdrabniamy glinę, krusząc lub rozgniatając większe kawałki
Następnie dodajemy Bokashi i dokładnie mieszamy
Potem wlewamy EmFarmę i Melasę oraz taką ilość wody, by z gęsto-plastycznej mieszaniny dało się ulepić kule wielkości piłeczek tenisowych
Umieszczamy kule w skrzynkach lub kartonach
Przenosimy w ciepłe i ciemne miejsce na tydzień. W czasie tego leżakowania kule dojrzewają, pokrywając się grubym kożuchem białej pleśni
Obrośnięte białym kożuchem, lekko podsuszone są gotowe do użycia.
Do zamulonych, zanieczyszczonych i emitujących fetor zbiorników wodnych należy wrzucić 1 kulę na 1m2 powierzchni. Szczególnie dobre efekty przywracania równowagi biologicznej daje umieszczanie kul w zbiornikach sztucznych, odizolowanych od naturalnego podłoża.
Można je również zastosować do poprawy jakości wody w studniach w ilości 3-5 kul.
W skład kul wchodzą: zdrowa glina, otręby pszenne Bokashi zaszczepione pożytecznymi organizmami, Melasa z trzciny cukrowej, płyn z mikroorganizmami oraz zdrowa woda (niechlorowana).
W czasie pierwszego do dwóch tygodni, zanieczyszczenia z dna wędrują w górę, na powierzchnię wody. W późniejszym okresie woda staję się bardziej przejrzysta, a glony stopniowo zaczynają zanikać.
W telewizji TVN ukazał się odcinek "Mai w ogrodzie", w którym jest mowa o Kulach Bokashi oś czasu 17:05 http://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,1,1,0/ogrod-w-harmonii-z-natura-odc-479,1118611.html
Oprócz używania kul do uzdatniania wód można je zastosować, jako pożywkę, nawóz organiczny dla roślin. Do nawożenia krzewów średniej wielkości stosujemy rozkruszone 1-2 kule i mieszamy z górną warstwą gleby. Daje to bardzo dobre efekty np. w uprawie rododendronów i hortensji. Rozkruszone kule możemy również stosować do rewitalizacji i zakładania trawników na glebach piaszczystych. 1-3 rozkruszone kule rozsypujemy przed siewem i grabimy lub rozsiewamy na istniejących trawnikach zaraz po pierwszym letnim koszeniu.


























