Czy AQUABIOTYK jest bezpieczny dla ryb?
Preparaty jakich używamy do wody zawsze powinny być bezpieczne dla całego ekosystemu wodnego. Nasza kompozycja bakterii Aquabiotyk jest bezpieczna dla flory i fauny wodnej oraz zapewniają stabilność i czystość wody w stawie. Ponadto po aplikacj można korzystać z rekreacyjnych właściwości takich obiektów np. kąpiel. Często również pytacie o swoich pupili- psy, koty mogą pić taką wodę I proszę się nie martwić o ptasich gości są również bezpieczni.
Czy stosując bakterie do stawu czy oczka pozbędziemy się glonów?
W obiektach wodnych spotkamy głównie dwa rodzaje glonów:
- włókniste glony
- jednokomórkowe glony
Glony włókniste to grupa glonów, które rosną od dołu do powierzchni tworząc zielone kępki. Takie glony do wzrostu potrzebują światła słonecznego mogą również żyć w wodzie, w której nie ma zanieczyszczeń organicznych. Takich glonów należy pozbyć się mechanicznie
Glony jednokomórkowe odżywiają się resztkami organicznymi w wodzie. Jakimi? Przede wszystkim martwymi szczątkami roślin, niezjedzonymi resztkami pokarmu dla ryb, odchodami ryb, pyłkami i kurzem. Dużą część materii stanowią również wpadające liście z drzew. Wszystkie te element mogą spowodować, że w stawie czy oczku na dnie pojawi się nadmierna ilość materii organicznej, którą często nazywają nasi klienci błotem organicznym. Im więcej zanieczyszczeń organicznych ma staw, tym szybciej powstają jednokomórkowe glony, a nasz staw zacznie wyglądać nieestetycznie I mało zachęcająco do rekreacji. Często określają klienci to mianem: “mam zieloną wodę”. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się jednokomórkowych glonów jest pozbycie się często zagniwającego mułu z dna stawu, którym żywią się jednokomórkowe glony. Teoretycznie staw posiada właściwości samooczyszczania się jednak w praktyce nadmiar organiki oraz napływ nawozów z pól, pyłki oraz wiele innych czynników stwarza konieczność uzupełniania bakterii powodujących rozkład oraz redukcję mułu.
I w tym momencie często pada pytanie:
Ile mułu są w stanie przerobić bakterie zastosowane w stawie?
Odpowiadam do 30 cm rocznie. Można to osiągnąć poprzez dodanie bakterii do stawu Aquabiotyk. To żywe bakterie, gotowe do aplikacji w formie płynnej więc proste do zastosowania.
Jakie dawki stosować Aquabiotyk-u do stawu a jakie do oczka wodnego?
Nasze sprawdzone dawki Aquabiotyk:
Zbiorniki wodne:
- 1 ha i większe: pierwsza dawka 40 L/ha, następnie 10 L/ha, co miesiąc,
- 1000-2500 m2: pierwsza dawka 10 L, następnie 2,5-5 L, co miesiąc,
- mniejsze niż 1000 m2: pierwsza dawka 1 L/100 m2, następnie 0,5-1 L//100 m2, co miesiąc.
Oczka wodne:
nie więcej niż 0,3 L/m3 wody, co miesiąc.
Jak prawidłowo zastosować Aquabiotyk do stawu lub oczka wodnego?
Aqabiotyk ma formę płynną, wystarczy dla zwiększenia cieczy do zastosowania rozcięczyć np 1:10 w wodą pobraną ze stawu czy oczka i równomiernie rozprowadzić po powierzchni wody. Zawsze proponujemy takie zabiegi przeprowadzać wieczorem tak, by nie uszkodzić żywych bakterii promieniowaniem UV. Ponad to wieczorem stopień natlenienia wody jest znacznie większy. Warto po aplikacji Aquabiotyk włączyć urządzenia natleniające wodę.
Specjalne warunki jakie należy spełnić to przede wszystkim pierwsza wiosenna dawka, którą powinna być zaaplikowana przy temperaturze wody min. 8ºC. W sezonie należy uzupełniać co miesiąc dawkami ustalonymi z Doradą lub na podstawie zaleceń. Ostatnie zabiegi wykonujemy we wrześniu.
Gdzie kupić Aquabiotyk?
Aquabiotyk zawiera żywa mikroorganizmy dlatego bardzo ważne jest to, by zaopatrywać się w wyspecjalizowanych punktach dystrybucyjnych producenta ProBiotics Polska. Takie sklepy noszą nazwą Centa Mikroorganizmów, w których doradztwem zajmują się osoby posiadające wiedzę I doświadczenie w zastosowaniu. Nasze Centrum zaprasza serdecznie do konsultacji I jeśli po tym artykule mają Państwo jeszcze pytania zapraszamy do konsultacji.
Licencjonowany Doradca Probiotechnologii Kamila Kurant 722-121-996
Licencjonowany Doradca Probiotechnologii Urszula Kurant 600-916-087