Badania gleby podstawą racjonalnego nawożenia.
Badania gleby są niezbędne do racjonalnego i celowego ustalania potrzebnych dawek nawozów. Ma to duże znaczenie zarówno dla poziomu kosztów, jak i osiąganych plonów. Dlatego wykonywanie badań gleby winno leżeć w interesie wszystkich rolników. Podstawowe parametry gleby: pH, struktura, zawartość materii organicznej, zasobność w makro- i mikroelementy – wpływają na ekonomię gospodarstwa w postaci ilości i jakości uzyskiwanego plonu. Oddając próbki glebowe do badania do laboratorium, dostaje się wyniki, dzięki którym można podjąć odpowiednie działania związane z odpowiednim nawożeniem czy konieczność wapnowania gleby.
Chcąc samodzielnie pobierać próbki gleby do analizy, tak by były one pełnowartościowe i pozwoliły uzyskać prawidłowe wyniki, najlepiej postępować według poniższej instrukcji.
Jak prawidłowo pobrać próbki gleby do badania?
Niezbędne wyposażenie do poboru próbek:
- Worki strunowe na próbki glebowe wraz z naklejką do oznaczenia;
- Laska glebowa lub łopatka ogrodnicza/nóż – do poboru próbek, czyste i suche;
- Wiadro/miska – do wymieszania próbki ogólnej, czyste i suche;
- Mazak do opisania próbki na naklejce;
- Zlecenie badania.
Pobieranie próbek:
- Próbka pierwotna – pojedyncza próbka gleby pobrana z pola
- Próbka ogólna – próbka przekazywana do analizy, powstała z połączenia próbek pierwotnych, powinna być dobrze wymieszana, z jednolitej uprawy nieprzekraczającej 4 ha (w przypadku większej powierzchni należy zwiększyć liczbę próbek ogólnych). Powinna reprezentować obszar badany o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj/gatunek gleby, ukształtowanie terenu) oraz agrotechnicznych (przedplon, uprawa, nawożenie).
Schemat pobierania próbek:
- Próbki pierwotne powinny być pobierane według poniższych schematów (A i B) – do 20 próbek z pola. W przypadku powierzchni pola przekraczającej 4 ha należy pobrać większą liczbę próbek ogólnych. Punkty poboru próbek pierwotnych do kolejnych próbek ogólnych należy wyznaczyć z przesunięciem 5 – 10 m od początkowych punktów poboru dla wcześniejszej próbki ogólnej (patrz schemat poniżej – C i D). Pobrania dokonywać z warstwy 0-20 cm. Gleba do poboru nie powinna być silnie nawodniona, powinna być lekko wilgotna.
Należy unikać pobierania próbek gleby, które w krótkim odstępie czasu były nawożone nawozami mineralnymi, organicznymi lub zastosowano środki ochrony roślin.
Sposób pobierania próbek:
- Próbki pierwotne należy pobrać przy użyciu laski glebowej (wbić laskę w punktach według schematu pobierania, wykonać pełny obrót i wyjąć, jej zawartość umieścić we wcześniej przygotowanym wiadrze lub misce) lub łopatki ogrodniczej/noża (wyciąć plaster o głębokości 20 cm i grubości 2 cm);
- Próbki pierwotne przeznaczone na próbkę ogólną umieścić w tym samym wiadrze/misce, a następnie dokładnie wymieszać. Należy usunąć resztki roślin, kamienie i inne zanieczyszczenia. Następnie z tak przygotowanej próbki ogólnej należy odsypać min. 500 g do worka strunowego.
- Worek należy opisać (nazwa/nr próbki, zleceniodawca, data pobrania).
Przechowywanie i transport:
- Próbki niezwłocznie należy wysłać najlepiej w dniu ich poboru jednak nie później niż 24 godziny od ich pobrania.
- Próbki, które nie mogą zostać wysłane w dniu poboru należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu (najlepiej w lodówce).
- Jeśli próbki będą wysyłane pocztą lub paczką kurierską należy dokonać nadania z gwarancją dostawy na kolejny dzień. W takich sytuacjach próbki należy wysyłać w poniedziałki, wtorki lub środy.
Próbek nie należy pobierać:
- na obrzeżach pola do 5 m
- w miejscach po stogach i kopcach
- w rowach, bruzdach, kretowiskach i żwirowiskach
- w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu
Instrukcja przygotowana przez ProBiotics Polska.