Czy dzisiaj spożywamy kolagen w diecie?
Synteza kolagenu z dostarczanych z pożywieniem organizmowi aminokwasów do 40 r. ż. przebiega dosyć sprawnie, po tym okresie zaczyna spadać. Wtedy mamy dwie opcje: albo zwiększyć ilość kolagenu w diecie albo sięgnąć po suplementy.
Nasze babcie gotowały godzinami kurze łapki i jadły w całości drobne rybki czy zimne nóżki czyli galarety. Dobrym źródłem są długo gotowane (5-6 h) rosoły zawierające kości wołowe czy cielęce. Teraz nasza dieta wyglądają zdecydowanie inaczej. Gotowanie galaret czy wywarów mięsno-kostnych jest czasochłonne i pracochłonne.
Co to jest wchłanialność kolagenu?
Kolagen składa się z 3 nici, które jest nam ciężko strawić. Podczas długotrwałej obróbki termicznej nici się rozwiązują i są lepiej wchłaniane. Naukowcy pocięli cząstki kolagenu na drobne peptydy, które mają dobrą wchłanialność. Pocięte formy kolagenu zostały nazwane peptydami kolagenowymi, hydrolizatem kolagenu lub też zastrzeżoną nazwą peptanu.
Wchłanialność kolagenu, który jest rozbity na pojedyncze aminokwasy jest na poziomie ok. 95%. Wchłaniany jest w jelitach i transportowany po całym organizmie. A zatem, jeśli poszukujemy dobrego suplementu z kolagenem, powinniśmy sięgnąć po jego wariant hydrolizowany. Pamiętać trzeba, że kolagen należy spożywać z witaminą C, która jest niezbędna w procesie jego syntezy.
Kiedy rozpocząć terapię kolagenową?
Kierując się zasadą: im szybciej, tym lepiej. Kurację można rozpocząć po 30-stce., aby czerpać maksymalne korzyści: opóźnić procesy starzenia, wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. Redukcja widoczności cellulitu. Ponadto kolagen łagodzi ból stawów, a nawet wspiera pracę jelit.
Przebadane peptydy wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, np. działanie odbudowujące chrząstkę stawową, działanie przeciwzapalne, poprawiające ruchomość stawów, przeciwosteoporotyczne ( zwiększające wchłanianie wapnia). Kolagen poprawia wzrost beztłuszczowej masy ciała czyli mięśni. Brak kolagenu powoduje dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego.
Kolagen do picia to suplement wokół którego narosło sporo mitów i kontrowersji. Z pewnością nie powinien on być filarem zdrowej i zróżnicowanej diety, ale może odegrać istotną rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia na co dzień.