Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci

Uwaga, kleszcze!

0
Uwaga, kleszcze!

Uwaga, kleszcze!

Jesienne spacery z naszym pupilem a w szczególności do parków, lasów stanowią duże zagrożenie dla naszych czworonogów. Możemy przynieść do domu nieproszonego gościa – kleszcza. W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, natomiast realne zagrożenie dla człowieka i zwierząt stanowi kleszcz łąkowy i kleszcz pospolity. To nieprawda, że kleszcze przebywają na drzewach, skąd skaczą na swoich żywicieli. Bytują w strefie przygruntowej, na wysokości od 30 cm do 1,5 m. Preferują krzewy, trawy i zakrzewienia gdzie czekają  na żywiciela przyczepione na spodniej stronie liścia, skąd w sposób mechaniczny ściągane są przez człowieka lub zwierzę.

Atakują także na miejskich trawnikach, skwerach, w parkach i na działkach.

Jakie mamy zagrożenia?

Kleszcze są wektorami wielu chorób wirusowych, pasożytniczych oraz bakteryjnych. Mniej więcej 1 na 3 kleszcze przenosi choroby groźne dla zwierząt. Kleszcze to pajęczaki należące do rzędu roztoczy do 4 mm długości ciała. Samce kleszczy są mniejsze i trudniej wykryć je na zwierzęciu ponieważ żerują krótko, często zmieniając żywicieli. Samice kleszczy osiągają rozmiary ziarna sezamu, żywią się krwią przez 5- 14 dni, zwiększając w tym czasie swoją objętość 120-krotnie. Do transmisji zarazków dochodzi wraz z dostaniem się śliny lub zawartości przewodu pokarmowego kleszcza do organizmu żywiciela.

Dlaczego nie czujemy ukąszenia?

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ jego ślina zawiera wiele substancji chemicznych między innymi miejscowo znieczulających. Kleszcze wędrują po ciele żywiciela w poszukiwaniu miejsc dobrze ukrwionych, gdzie skóra jest cienka i delikatna. U zwierząt najczęściej można znaleźć je pod obrożami, pod pachami i w pachwinach, w okolicach krocza, pod ogonem czy między palcami. Bardzo często występują także na pysku, głowie, uszach.

Co należy zrobić po każdym spacerze?

Po każdym spacerze pies lub kot powinien być dokładnie  przeglądany przez właściciela pod kątem obecności kleszczy. Bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie pasożyta ze skóry. Największe ryzyko przeniesienia czynników chorobotwórczych występuje po 36-48 h od momentu rozpoczęcia żerowania.

Jak postępować z wszczepionym w skórę kleszczem?

Kleszcza należy usunąć w całości za pomocą pęsety. Chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy. Pamiętamy by nie obracać - jeden, zdecydowany ruch. Należy uważać, aby nie zmiażdżyć kleszcza – może to spowodować wprowadzenie bakterii i wirusów do organizmu. Miejsce po wkłuciu należy zdezynfekować. W razie wątpliwości lub problemów z usunięciem kleszcza warto zgłosić się do lekarza weterynarii, który pozbędzie się kleszcza ze skóry zwierzęcia i udzieli dalszych wskazówek.

Komentarze do wpisu (0)

Obsługa klienta

Obsługa klienta

Promocje
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium