Jak dbać o oczko wodne podczas mrozów?
Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest wyrąbywanie przerębli w lodzie. Rzeczywiście jest to najprostszy sposób, ale brzemienny w skutkach. Powstająca podczas wyrąbywania przerębla fala uderzeniowa może poważnie zaszkodzić zimującym w oczku rybom I zwierzętom lub nawet je zabić. Takie dziury bardzo szybko zamarzają. Warto zatem znaleźć inny sposób. Popularne są świdry do lodu oraz sztuczne przeręble. Co to są sztuczne przeręble? To krążki styropianu, które posiadają otwory wentylacyjne. Należy je umieścić na powierzchni wody przed mrozem a styropian wmarznie w lód. Przez otwory wentylacyjne woda będzie doskonale dotleniana.
Jeżeli nie chcemy kuć przerębli na rynku jest dosyć duży wybór pomp lodowych, które działają nawet przy -20 stopniach i cały czas mieszają wodę.
Natura sama podsuwa rozwiązania: rośliny wodne, które można pozostawić w oczku na zimę – trzciny lub pałki wodne ich łodygi są puste w środku, zatem ułatwiają dopływ tlenu do głębszych partii zbiornika. Popularnym sposobem na dotlenienie wody jest wstawienie do niej snopków ze słomy owsianej. Oprócz tego, że utrudnia zamarzanie wody, ale również doprowadza powietrze do głębszych warstw.
Oczko wodne to miejsce na relaks i odpoczynek w ogrodzie. Aby się cieszyć jego urokami warto umiejętnie je pielęgnować cały rok. Dlatego szczególnie zimą, gdy panują ekstremalne warunki mogą spowodować poważne straty w roślinach i zimujących w nich rybach dlatego warto zastosować rozwiązania proponowane przez nas.
Wiosenny audyt stanu szczelności, pielęgnacja i odpowiednie przycinanie roślin, czyszczenie to początek prac po zimie. Takie czynności możemy wykonać już wczesną wiosną.
Wiosną przychodzi ocieplenie i zaczyna mocniej grzać słońce a drzewa rosnące wokół oczka nie mają jeszcze liści i tafla wody jest niezacieniona. Zwiększona dawka światła powoduje nadmierny rozwój glonów. Aby temu zapobiec, usuwamy gnijące resztki pokarmu dla ryb i resztki roślinne. Przycinamy również zaschnięte zeszłoroczne pędy traw, trzcin i pałki (kilka centymetrów nad lustrem wody, w taki sposób aby woda nie dostawała się do ich wnętrza) Dzięki temu pędy nie będą gniły.
Bakterie do oczka wodnego.
W walce z glonami pomogą biopreparaty AquaBiotyk dzięki którym w oczku wodnym szybko przywrócona zostanie równowaga biologiczna. Pamiętać należy o tym, że bakterie do oczka lub stawu stosujemy w sezonie od wiosny do jesieni, przy temperaturze wody min. 8°C.
Dzięki wielu rozwiązaniom z pewnością każdy “oczkomaniak” znajdzie dla siebie najlepsze rozwiązania a wiosenny start z pożytecznym mikrobionem zagwarantuje nam czystą, klarowną wodę w trakcie całego sezonu. Jak prawidłowo dobrać dawki AquaBiotyk oraz jak go prawidłowo zastosować można dowiedzieć się konsultując się Doradcą lub pod linkiem: KLIKNIJ