Kiedy stosować bakterie na resztki pożniwne?
Jednym z najlepszych momentów aplikacji ProBio Emów jest oprysk na ściernisko. Dla gleb średnich stosujemy dawkę 20 - 40 litrów EmFarma Plus™ w 300-700 litrach wody/1 ha, w zależności od stopnia wilgotności gleby i warunków atmosferycznych. Po oprysku wymieszać z glebą. Jeżeli są wilgotne, prochmurne dni uprawkę możemy wykonać nawet kilka dni po zabiegu. Jeżeli jest pora sucha i dużo słońca należy starać się zabieg wykonać jak najszybciej wieczorem, czy też w godzinach rannych, aby uniknąć silnej operacji słonecznej. Na resztki po kukurydzy, chmielu, tytoniu kiedy zależy nam na szybszym procesie rozkładu materii organicznej, a nawet po zbożach, gdzie słoma została rozdrobniona, ale wcześniejsze doświadczenia wskazują, że słoma przyorana trudno rozkładała się, należy zastosować zwiększone dawki do 40–50 litrów/ha EmFarma Plus /1 ha w 300-700 litrach wody. Resztki pożniwne po zastosowaniu ProBio Em zostają rozłożone w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, powodując wzrost zawartości próchnicy w glebie. Wzrost próchnicy w glebie powoduje, poprawę pH i zasobności w składniki pokarmowe. Gleba odzyskuje pulchność i staje się łatwa w uprawie. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów zasadne jest stosowanie probiotyków do gleby w połączenia z kwasami humusowymi.
Stopniowo proces poprawy struktury obejmuje również głębsze warstwy ułatwiając wsiąkanie, podsiąkanie i magazynowanie wody. Próchnica chłonie wodę jak gąbka. Wzrost zawartości próchnicy w glebie o 1% zatrzymuje dodatkowo od 90 do 150 t/ha wody. Zawarte w próchnicy substancje humusowe poprawiają biologiczne i fizyko-chemiczne właściwości gleby oraz wzmacniają rozwój roślin. Warunki te sprzyjają tworzeniu silnego systemu korzeniowego i umożliwiają lepszą penetrację gleby.
Jakie składniki odżywcze zyskamy?
Czerpanie wody i składników pokarmowych również z głębszych warstw gleby powoduje lepsze odżywienie roślin i łagodzi stres wodny. W miarę poprawy warunków w glebie rośliny stają się silniejsze, odporniejsze i wydają coraz wyższe i stabilniejsze plony przy stopniowym spadku kosztów uprawy.
Opryskujemy resztki pożniwne, poplony, obornik i inne nawozy organiczne przed uprawą gleby. Im wcześniej wprowadzimy ProBio Emy do gleby, tym mają one więcej czasu na rozłożenie masy organicznej i udostępnienie składników pokarmowych roślinom.