Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci

JAK OCZYŚCIĆ STAW, OCZKO WODNE Z MUŁU?

0
JAK OCZYŚCIĆ STAW, OCZKO WODNE Z MUŁU?

Odmulanie stawu – jak prawidłowo to zrobić?

Coraz więcej zgłasza się do naszego Centrum osób z zapytaniem: Jak odmulić staw? Miejsca, które jeszcze niedawno służyły jako kąpieliska i miejsca wypoczynku są teraz zielone, pełne błota i nieprzyjemnie pachną.

 Staw można odmulić na dwa sposoby.

 Pierwszą metodą jest usuwanie osadu mechanicznie przy użyciu ciężkiego sprzętu czyli koparki, która wybiera szlam i ciężarówka, która go wywozi. Zgodnie z prawem muł ze stawów jest odpadem, który należy ekologicznie zutylizować . Jest to duży problem techniczny a przede wszystkim ekonomiczny. Koszty wynajęcia sprzętu i utylizacji są bardzo duże.

 Druga metoda odmulania z wykorzystaniem żywych, w formie płynnej bakterii. Nadmierny rozrost glonów, oraz mętnienie wody są świadectwem na to, że obecne w wodzie mikroorganizmy nie nadążają z przerobieniem nadmiernej ilości materii organicznej znajdującej się w wodzie. Ponadto w środowisku tym przeważają mikroorganizmy szkodliwe prowadzące niepełny rozkład – zagniwanie.

Zastosowanie bakterii, które żywią się materią organiczną zalegającą na dnie zbiornika jest doskonałą, naturalną metodą na pozbycie się nadmiaru osadów. Przyspieszają one jej mineralizację i zatrzymują procesy gnilne a wraz z rozkładem mułu tlen w wodzie szybko rośnie.

Ile osadu są w stanie rocznie usunąć bakterie?

Średnia utrata mułu rocznie wynosi 15-30 cm. Jak to właściwie działa? Przede wszystkim należy wiedzieć, że każdy staw ma zdolność do samooczyszczenia, niestety obecnie zanieczyszczenie jest tak znaczące, że staw nie jest w stanie rozkładać tak dużej ilości odpadów, które się do niego dostają. Szlam składa się głównie ze związków wodoru, tlenu i azotu. Po zastosowaniu odpowiednio dobranych kompozycji bakterii szybkość rozkładu szlamu znacznie wzrasta. Głównie chodzi o to, by szybciej się degradował niż rósł. W tym momencie osad w stawie zaczyna się zmniejszać!

Jak zastosować bakterie do stawu?

Aplikując bakterie do stawu należy zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty: warunki w jakich je wprowadzamy do wody i równomierność rozprowadzenia. To bardzo ważne, by wprowadzić je wieczorem przy jak najmniejszej operacji słonecznej, równomiernie, dokładnie rozlać po całym obiekcie wodnym. Pobierając wodę z oczka czy stawu rozcieńczać preparat 1:10, 1:20 tak, by zabezpieczyć dużą ilość cieczy do spokojnego rozlać po całym stawie czy oczku wodnym.

Kilka naszych rad.

Każdy staw musi mieć pH w zakresie 6,5 - 7,7. Jeśli  staw nie ma pH w tym zakresie, nigdy nie osiągnie równowagi biologicznej. Pomiar bardzo prosty przy pomocy specjalnych pasków do pomiaru pH. Przy pH 6,5 - 7,7 powstaje równowaga biologiczna wody, która jest stanem, w którym woda może się oczyścić (przynajmniej częściowo).

 Ważnym tematem jest parowanie wody ze stawu. Podczas upałów konieczne jest monitorowanie utraty wody. Kiedy poziom spada, ważne jest ciągłe dodawanie wody do stawu. Ciągle, ponieważ nowa woda potrzebuje czasu na dostosowanie się do wody w stawie. Lepiej jest dodawać wodę kilka razy w małych dawkach niż pozwolić, aby poziom spadł przez długi czas, a następnie dodać dużą ilość wody na raz. Spowoduje to mniej problemów dla żywych organizmów.

AquaBiotyk - ponad 15 lat naszego doświadczenia. Polecamy.

 

AQUABIOTYK to płynny, mikrobiologiczny środek pochodzenia naturalnego, przeznaczony do stosowanie w zbiornikach wodnych: jeziorach, stawach, oczach i ciekach wodnych.

AquaBiotyk w 100% naturalne i całkowicie nieszkodliwe dla ryb, roślin i ludzi.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Obsługa klienta

Obsługa klienta

Promocje
Kolagen GOLD Collibre zestaw w szlanych buteleczkach 15 szt  po 30 ml
Kolagen GOLD Collibre zestaw w szlanych buteleczkach 15 szt po 30 ml

130,00 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
szt.
EMULPAR’ 940 EC, 5 l  na mszycę, przędziorka, mączlika i inne szkodniki
EMULPAR’ 940 EC, 5 l na mszycę, przędziorka, mączlika i inne szkodniki

215,00 zł

Cena regularna: 225,00 zł

Najniższa cena: 220,00 zł
szt.
EMULPAR’ 940 EC 20 l do upraw ekologicznych olej rydzowy na szkodniki
EMULPAR’ 940 EC 20 l do upraw ekologicznych olej rydzowy na szkodniki

840,00 zł

Cena regularna: 880,00 zł

Najniższa cena: 840,00 zł
szt.
FungiZum 5 l - antagonista wobec organizmów chorobotwórczych
FungiZum 5 l - antagonista wobec organizmów chorobotwórczych

240,00 zł

Cena regularna: 250,00 zł

Najniższa cena: 250,00 zł
szt.
Kolagen ACTIV Collibre zestaw w szlanych buteleczkach 30 szt  po 60 ml
Kolagen ACTIV Collibre zestaw w szlanych buteleczkach 30 szt po 60 ml

250,00 zł

Cena regularna: 259,00 zł

Najniższa cena: 259,00 zł
szt.
BADANIA GLEBY pakiet LATO
BADANIA GLEBY pakiet LATO

380,00 zł

Cena regularna: 677,00 zł

Najniższa cena: 677,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium