Co to jest proces eutrofizacji ?
Eutrofizacja to proces wzrostu żyzności wód.
Z języka greckiego Eutrofizacja oznacza „dobrze odżywiony”. Polega na nadmiernym wzbogacaniu wody w różne minerały i składniki odżywcze głównie azot i fosfor, które powodują nadmierny wzrost glonów. Proces ten może spowodować wyczerpanie tlenu w obiekcie wodnym.
Proces ten często wywoływany jest przez wyrzucanie detergentów, nawozów lub ścieków zawierających azotany lub fosforany do systemu wodnego.
Zjawisko eutrofizacji jest poważnym problemem ekologicznym zbiorników wodnych.
Mechanizm Eutrofizacji ?
Proces zaczyna się znacznym wzrostem glonów, które mają większą dostępność jednego lub więcej czynników wzrostu niezbędnych do fotosyntezy: światło słoneczne, dwutlenek węgla i składniki odżywcze (azot i fosfor). G przyrastają w niekontrolowanym tempie powstaje coraz większa biomasa, która ulega degradacji. Aby zniszczyć wszystkie martwe glony, konieczne jest nadmierne zużycie tlenu przez mikroorganizmy. W ten sposób tworzy się na dnie jeziora środowisko beztlenowe, z rozwojem organizmów zdolnych do życia pod nieobecność tlenu, odpowiedzialnych za degradację biomasy. Brak tlenu zmniejsza bioróżnorodność, powodując w niektórych przypadkach nawet śmierć gatunków zwierząt i roślin. Wszystko to dzieje się, gdy tempo degradacji glonów przez mikroorganizmy jest większe niż tempo regeneracji tlenu, które latem jest już obecne w niskich stężeniach.
Odpowiednio dobrany kompleks bakterii, podawany w kontrolowanych dawkach z jednoczesną dbałością o podawanie dodatkowego tlenu jest drogą do uzyskania mineralizacji biomasy w sposób bezpieczny dla naszej flory i fauny w obiekcie wodnym.
Jak działa AQUABIOTYK ?
Ponad 11 letnia praca w obiektach wodnych pozwoliła nam na przygotowanie wyrobu dedykowanego do oczek wodnych, stawików i stawów hodowlanych. Mamy w swojej historii prace również z zalewami wodnymi jak również jeziorami.
AQUABIOTYK to naturalny, mikrobiologiczny w płynnej formie preparat. AQUABIOTYK to unikatowy wyrób zawierający: kompozycję żywych, probiotycznych mikroorganizmów, kwasów organicznych, witamin, kompleks minerałów i metabolitów. Powstaje w procesie naturalnej fermentacji wykorzystywanej w probiotechnologii Pożyteczne mikroorganizmy żywią się materią organiczną zalegającą na dnie zbiornika, przyspieszają proces mineralizacji i zatrzymują procesy gnilne.
Ponadto wracając do naszego głównego zagadnienia Eutrofizacji AQUABIOTYK zapobiega tym procesom.
Nasz sukces w 2 tygodnie!
Pierwsze testy zrobiłyśmy u siebie w oczku wodnym dawka 1 litr na 100 m2 i co miesiąc uzupełniamy taką samą dawką. Woda jest przejrzysta, widać dno, brak glonów .
Miejsce wypoczynku i relaksu w 100% przyjemny.