Czym jest ślad ekologiczny?
Ślad ekologiczny jest wskaźnikiem, którego zastosowanie pozwala na szacunek zużycia naturalnych zasobów w stosunku do możliwości odtwarzania ich przez Ziemię. Ślad ekologiczny jest podstawą do analizy zapotrzebowania ludzi na naturalne zasoby biosfery. Mówiąc prościej - to zależność naszego stylu życia na środowisko naturalne.
Funkcjonalność
Ślad ekologiczny jest bardzo ważny. Eksploatacja Ziemi, modele handlowe, oraz konsumpcyjne wzorce są największym zagrożeniem przyrodniczym. Ekolodzy walczą o to, aby ślad ekologiczny był stałą miarą gospodarczego rozwoju, używają równolegle ze wskaźnikiem produktu krajowego brutto. Twórcą pojęcia śladu ekonomicznego jest prof. Mathis Wackernagel. Wskaźnik ten wyraża się w globalnych hektarach na osobę (gha/os.).
Statystyki
Obliczenie wskaźnika śladu ekologicznego wymaga ogromu dokładnych danych, dlatego w skali krajowej, zawsze statystyki pojawiają się z kilkuletnim opóźnieniem. Jeden z pełnych raportów WWF Living Planet z 2008 roku ukazał, że przeciętny człowiek potrzebuje 2,7 gha/os, aby zaspokoić swoje potrzeby życiowe. Natomiast, jak podzieli się powierzchnię produkcji Ziemi przez ilość mieszkańców, okazuje się, że na pojedynczą osobę przypada zaledwie 2,1 gha. Świadczy to o tym, że zużywamy dużo więcej zasobów, niż nasza planeta jest w stanie wygenerować.
Jak można się domyślić, największy krajowy ślad ekologiczny osiąga USA oraz Chiny. Państwa te zużywają ⅕ dostępnych ziemskich zasobów. Polska prezentuje się nieco lepiej, ale też nie jest zbyt chlubnie - do naszego kraju należy 33 miejsce na 152 kraje ujęte w rankingu. Ogromny wpływ na tak wysokie miejsce ma produkowanie energii ze spalania węgla.
Minimalizm ratunkiem
Aby zredukować ślad ekologiczny, należy wprowadzić umiarkowane, minimalistyczne życie.
Jeżeli zaczniemy dokonywać świadomych wyborów i zwalczymy swój konsumpcjonizm, to zaczniemy redukować wpływ na środowisko naturalne, czyli na ekologiczny ślad. Żaden nasz wybór tak naprawdę nie pozostaje obojętny. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzanie drobnych nawyków, które wydawać by się mogło, że nic nie znaczą, ale w konsekwencji pomagają ocalić naszą planetę przed całkowitą destrukcją. Można do tego dążyć na wiele, drobnych sposobów, np. wyłącz telewizor, kiedy skończy się film, który oglądałeś. Chociaż dwa razy w tygodniu skorzystaj z roweru a nie samochodu.
Zamiast siedzieć przed komputerem bez sensu i celu - idź na spacer. Wprowadź do jadłospisu więcej nieprzetworzonej żywności. Gdy wychodzisz z pokoju, intuicyjnie gaś światło. Nie ulegaj zachciankom na zakupach. Nie kupuj dwudziestej pary butów, których nigdy nie założysz, tylko dlatego, że są ładne. Możliwości, na zredukowanie naszego śladu ekologicznego jest naprawdę wiele. Za drobne zmiany tego typu podziękuje Ci nie tylko nasza planeta, ale także Twój organizm i zdrowie.