Bakterie mają wiele twarzy. Jedną z nich jest niewątpliwie ta, iż mikroorganizmy te mogą wywoływać wiele chorób. Nie jest to jednak jedyne ich oblicze. Istnieją także bakterie, które, wprost przeciwnie, wykazują działanie zbawienne dla ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego w tym, że nazywa się je „dobrymi bakteriami”. Bardziej profesjonalnie określa się je zaś mianem probiotyków.
Wybrane zalety probiotyków
Dlaczego niektóre bakterie określa się mianem dobrych? Nie ma jednego czynnika, który o tym świadczy. Za takim stanem rzeczy stoi wiele różnych zalet. Już samo to, że probiotyki mają nie jeden plus, a wiele, świadczy więc o tym, że są one nad wyraz dobre. A przechodząc do konkretów, trzeba przede wszystkim powiedzieć, że dobre bakterie pozwalają odbudowywać mikroflorę jelit. Ponadto ich niewątpliwą zaletą jest również wytwarzanie pewnych witamin. Ale na tym nie kończy się oczywiście bogata gama zalet probiotyków.
Z pewnością jedną z korzyści ze stosowania probiotyków jest to, iż pomagają one w trawieniu laktozy. Zatem jeżeli ktoś nie może ze względu na nietolerancję tego składnika spożywać mleka, a nie chce w całości rezygnować z produktów mlecznych, to zawsze może jeść artykuły wzbogacone o żywe kultury bakterii, takie jak na przykład jogurty. Dzięki temu uniknie również biegunek czy zakażeń wirusowych, bo probiotyki są w stanie zapobiegać tego rodzaju niekorzystnym stanom.
Za sprawą odbudowy mikroflory jelit, która jest głównym zadaniem probiotyków, dokonuje się ogólne zwiększenie odporności. W związku z tym probiotyki dobrze jest przyjmować wówczas, gdy przechodzi się kurację antybiotykową. Dobre bakterie uzupełniają wówczas ubytki powstałe w wyniku przetrzebienia mikroflory.
Jak widać, nie ulega wątpliwości, że probiotyki to niezwykle potrzebne mikroorganizmy. Posiadają one wiele zalet, które w pełni uzasadniają nazywanie ich dobrymi bakteriami. Warto je więc spożywać zarówno w formie specjalnych preparatów, jak i w formie składników produktów żywnościowych.