Jak brać probiotyk, by pomagał, a nie szkodził?
Na co dzień o nich nie pamiętamy, stosujemy wtedy, gdy przypisze je lekarz. Wybieramy którykolwiek w pośpiechu i często nie zwracamy uwagi jak brać probiotyk, by zachować jego skuteczność. Późniejsze niedogodności żołądkowe zrzucamy na chorobę, a gdy ta mija, zapominamy o problemie. Aż do kolejnej antybiotykoterapii. Co powinniśmy wiedzieć o probiotykach, by były skuteczne i spełniały swoją rolę?
Probiotyki to mikroorganizmy, które zamieszkują w przewodzie pokarmowym, szczególnie w jelicie grubym. Wspierają zdrowie swojego gospodarza. Wyróżniamy suplementy diety i naturalne produkty probiotyczne.
Leki z natury
Naturalnym źródłem bakterii są jogurty, kefiry i kwaśne mleko. Dobrze jest codziennie spożywać jeden produkt z tej grupy. Podczas przyjmowania antybiotyku, który niszczy normalną fizjologiczną florę bakteryjną przewodu pokarmowego, powinniśmy uzupełniać nimi swoją dietę i jeść ich więcej. Ale jak brać probiotyki naturalne, by nie zmniejszać ich skuteczności? Przyjmować je pomiędzy kolejnymi dawkami leku. Dzięki temu unikniemy biegunki, bólu brzucha i upośledzeń wchłaniania wielu cennych witamin i mikroelementów. Tak, jak ważne jest regularne przyjmowanie leku, tak samo naturalne probiotyki przyjmujemy w takich samych odstępach czasu.
Produkty probiotyczne
Stosowanie naturalnych produktów jest dobrym pomysłem, jednak warto też sięgnąć po suplementy, które dostarczają niezbędnych bakterii w skoncentrowanej dawce. Esencja probiotyczna reguluje aktywność pożytecznej mikroflory. W szczególności przywraca prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i wspiera terapię lekową, zmniejszając ryzyko wystąpienia biegunek. Dodatkowo wspomaga mechanizmy obronne organizmu, obniża zły cholesterol we krwi i ogranicza objawy nietolerancji laktozy. U osób starszych poprawia motorykę. Ale jak brać probiotyk, by działał? Koniecznie po posiłku, co ułatwia jego wchłanianie. Na co dzień wystarczy 1 dawka, w razie konieczności można zwiększyć do trzech. Produkty te są odpowiednie dla dzieci, które mogą chętniej wypić łyżeczkę lekarstwa niż zmuszać się do jedzenia jogurtów, zwłaszcza gdy w czasie choroby nie mają apetytu.
Co najważniejsze, to systematyczne dbanie o zdrowie. Nie jest tak istotne, jaki brać probiotyk, ważniejsze by brać go w ogóle. Zdrowe ciało i układ pokarmowy to podstawa dobrego samopoczucia każdego z nas. A wszystko zaczyna się wewnątrz.