Oczko wodne nadaje przydomowej przestrzeni wyjątkowego klimatu i sprawia, że jeszcze chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Ogrodowa sadzawka cieszy także wzrok, gdy spoglądamy na nią przez okno. Ważne jest zatem, by o każdej porze roku wyglądało ładnie, czysto i estetycznie. Aby tak się stało, należy zapewnić zamieszkującym je organizmom odpowiednie warunki bytowe oraz we właściwy sposób pielęgnować ogrodowy akwen.
Filtrowanie wody
Aby woda w oczku wodnym pozostawała przejrzysta i nie wydzielała nieprzyjemnych zapachów, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych filtrów, dobranych odpowiednio do objętości akwenu. Niektóre z nich wymagają instalacji pompy, dzięki której woda wtłaczana jest do ich wnętrza. W niewielkich i mocno nasłonecznionych oczkach wodnych warto zastosować filtry zaopatrzone dodatkowo w lampę UV, która pomaga zredukować rozwój glonów w sadzawce. Jednak musimy się liczyć z tym, że nasza pożyteczna flora bakteryjna - nie tylko ta chorobotwórcza zostanie zredukowana. Zależałoby nam najbardziej na utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej.
Równowaga biologiczna
Oczko wodne, w którym panuje równowaga biologiczna posiada zdolność samooczyszczania. W akwenach o małej objętości jednak bardzo trudno utrzymać stan równowagi, o którym decyduje w głównej mierze dobór wodnej fauny i flory, a także mikroklimat sadzawki (np. poziom nasłonecznienia). Równowagę biologiczną w możemy jednak uzyskać wprowadzając bakterie do oczka wodnego - kule Bokashi. Są to kule oczyszczające oczka wodne, wykonane z gliny, przefermentowanych otręb bokashi, pożywki z melasy cukrowej i - co najważniejsze - pożytecznych mikroorganizmów. Wprowadza się je na dno zamulonego zbiornika dwa razy do roku: wiosną oraz w drugiej połowie lata.
Jak poradzić sobie z glonami?
Aby w oczku wodnym nie tworzyły się glony, należy odpowiednio je zacienić, np. sadząc w jego okolicy wysokie rośliny. Glony nie lubią także wody o niskim pH – warto utrzymywać je w przedziale 7.4-8.4, a w razie potrzeby wodę w oczku zakwasić przy pomocy torfu. Ilość glonów w akwenie zmniejszy się również, jeśli umieścimy na jego powierzchni rośliny pływające.
Od czasu do czasu oczko wodne warto oczyścić mechanicznie z mułu, liści i innych zanieczyszczeń. Tym sposobem ograniczamy glonom dostęp do pożywienia. Pamiętajmy jednak, że sadzawka ogrodowa to naturalny ekosystem, w który nie warto zbytnio ingerować. Przede wszystkim unikajmy sztucznych, chemicznych preparatów, które mogłyby zaszkodzić roślinności i rybom zamieszkującym nasz akwen oraz niszczących naturalną florę bakteryjną. Równowaga biologiczna to droga do sukcesu posiadania czystej wody w oczku wodnym lub przydomowym stawie.