Kawałek zieleni dla każdego!
Własny ogródek to zarówno miejsce na relaks i odpoczynek, ale i idealna okazja, żeby wyhodować własne warzywa i owoce. Osoby nieposiadające ogrodu nie muszą jednak rezygnować ze swojego ogrodniczego bakcyla - bez trudu można uprawiać wiele gatunków jadalnych roślin w donicach, a co za tym idzie, cieszyć się świeżymi warzywami i owocami o każdej porze roku! Warto jednak nawet o taki miniaturowy “ogródek” dbać i używać odpowiednich środków ochronnych i odżywek, jak np. stymulatorów wzrostu roślin, które znacząco polepszają ukorzenienie, a co za tym idzie, zwiększają częstotliwość zbiorów.
Roślinne perpetum mobile
Roślin jadalnych, które możemy hodować w domu - zarówno na balkonie, parapecie jak i w mieszkaniu - jest wiele. Począwszy od zupełnej klasyki, czyli szypiorku, poprzez między innymi paprykę, winogrona, truskawki, marchew, aż po cytrusy, imbir i sałatę. W mieszkaniu możemy również uprawiać niezliczone ilości przypraw. Wiele z tych roślin można wyhodować zgodnie z zasadą “zero waste” czyli poprzez zasadzenie w ziemi pozostałości wykorzystanego już warzywa. W ten sposób, już w kilka tygodni po zjedzeniu pysznej surówki, po przygotowaniu której zostało nam nieco warzywnych odpadów, doczekamy się własnej sałaty, szczypiorku czy zielonej cebulki. Jeśli zaś planujemy posadzić owoce, warzywa, kwiaty czy przyprawy w formie cebulek lub nasion, warto uzbroić się w stymulator wzrostu roślin, duże ilości wody i cierpliwość.
Wielowymiarowe wykorzystanie roślin
Hodowanie własnych warzyw lub przypraw jest obecnie trendem wracającym do łask. Coraz więcej osób przekonuje się do ekologii, która notabene przekłada się na duże oszczędności - na zakupach, opłatach za śmieci, a nawet dekoracjach do domu. Chociaż myślimy o imbirze czy marchewce w kategoriach smacznych jadalnych korzeni, rośliny te posiadają bardzo ładne łodygi i liście. Mogą zatem stać się ozdobą parapetu lub biurka. Z kolei potraktowane stymulatorem wzrostu roślin ziemniaki, przy odpowiednich warunkach, zakwitną pięknymi, drobnymi kwiatuszkami w kolorach bieli i lilii, ozdabiając balkon.
Ekologiczne podejście
Co ciekawe, również przemysł chemiczny odnoszący się bezpośrednio do ogrodnictwa, coraz częściej wykorzystuje naturalne składniki. Nowoczesne odżywki do roślin i stymulatory wzrostu, mają w swoim składzie między innymi olejek z grejpfruta wpływający pozytywnie na ukorzenienie warzyw, drzewek i krzewów. Możemy to zrozumieć tak: ekstrakt z rośliny wykorzystywany jest do poprawienia jakości innych roślin. Podsumowując - ekologiczne podejście to prawdziwe perpetum mobile!