Gołębie hodowlane skąd się wzięły?
Obecnie wszystkie rasy gołębi mają swój początek od dzikich gołębi skalnych. Udomowiono je w okresie od XII do VIII wieku przed naszą erą. Były łatwo dostępnym, wartościowym źródłem pożywienia. Z czasem zajęły ważne miejsce w wielu starożytnych kulturach. Informacje o hodowli gołębi jedne z pierwszych i porady na ten temat sztucznej selekcji pochodzą ze Starożytnego Rzymu. Wtedy zaczęto sztucznie ingerować w naturalne rozmnażanie-chodziło o to by uzyskać ptaki o określonych celach.
Hodowla gołębi od samego początku związana była z aspektem kulinarnym i kulturowym. Dopiero później zaczęto je hodować w celach sportowych i ozdobnych.
Gołębie hodowlane dzielą się na wiele ras. Zgodnie z nimi obecnie istnieją gołębie sportowe, mięsne i ozdobne. Wśród sportowych znajduje się najsłynniejsza odmiana gołębi – to te, które przenosiły wiadomości podczas wojny.
Co potrafią gołębie?
Gołębie potrafią wrócić do domu najbardziej niesamowity talent, który ludzkość zauważyła i wykorzystywała. Gołąb wypuszczony z dala od swojego domu, wraca do gniazda dzięki umiejętności określenia swojego położenia oraz wyznaczenia kierunku lotu.
Gołębie mają wewnętrzny kompas i mapę ptaki wykorzystują do nawigacji „mapę” i „kompas”-są w nią wyposażone przez matkę naturę. Nie potrzebują narzędzi; by dotrzeć do celu mogą polegać tylko na sobie.
Gołębie dobierają się w pary na całe życie a pisklęta opuszczają gniazdo dopiero po osiągnięciu dojrzałości. Dzieje się tak dzięki temu, że oba dorosłe ptaki ściśle ze sobą współpracują przy karmieniu młodych.
Gołębie są całkowicie zdane na hodowcę.
Gołębie to ptaki bardziej delikatne i wymagają odpowiednich warunków bytowych i wartościowego pożywienia. Ptaki hodowlane nie mogą pozyskiwać składników pożywienia w naturalny sposób, są całkowicie zdane na hodowcę. To właśnie jego zadaniem jest dostarczanie ptakom witamin i niezbędnych minerałów wspierających ich zdolności obronne organizmu. Dobór witamin i minerałów w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb gołębi. Stosując dobrej jakości suplementy i preparaty dla gołębi można skutecznie poprawić stan zdrowia tych ptaków.
Warto w tej kwestii postawić na naturalne wyroby oparte na fermentowanych ziołach i probiotykach. Podstawą wysokiej kondycji gołębi jest zdrowie. Używanie probiotycznych wyrobów poprawia ogólny stan zdrowia- wspieranie pracy jelit. Zdrowe jelita warunkują prawidłowe wchłanianie składników odżywczych.
Probiotyki dla gołębi podajemy z karmą lub do wody. Wyroby probiotyczne jako higienizator doskonale sprawdzają się do utrzymania czystości w gołębniku. Higienizacja oraz kąpiel z probiotykami eliminują występowanie patogenów zasiedlających pióra gołębi jak i tych bytujących w gołębnikach.
Hodowcy gołębi to ludzie z wielką pasją, hobbyści z dużą miłością do ptaków a przede wszystkim specjaliści.