Koń by się uśmiał, gdyby wiedział, że jest symbolem zdrowia.
Mówi się „zdrowy jak koń”, ale jest to bardzo dalekie od prawdy. Konie są bardzo delikatne i dość chorowite, mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy oraz bardzo specyficzną budowę żołądka. Ma też słabą perystaltykę jelit. Wąskie wejście do jelita ślepego, wiele przewężeń, a także zachyłków. Bardzo ważną kwestią jest to, że koń nie może wymiotować i w przypadku spęcznienia trawionej pokarmu jego żołądek może nawet pęknąć.
Nagminnie również występują: alergie układu oddechowego. Środowisko stajenne i sucha pasza obfitująca w kurz skutkuje rozwojem schorzeń alergicznych układu oddechowego, co stanowi bardzo duży problem w wielu stajniach. Obserwują hodowcy również wzrost zachorowań tj: wrzodów, ochwatu, biegunek oraz kolek (morzysko). Ponadto kończyny bardzo łatwo ulegają rozmaitym urazom.
Konie cierpią w milczeniu.
Nie wyją, nie piszczą jak kot czy pies. Kiedy konie są chore, obolałe cierpią w milczeniu. Czesto oznaki bólu czy choroby okazują np. przez apatyczność. Tu bardzo ważna rola hodowcy, który znając dobrze zwierzę takie sygnały odczyta bez przeszkód. Rozmawiając z wieloma hodowcami koni po pierwsze widzę pasję, po drugi troskę po trzecie konsekwentne dążenie do celu: do zdrowia. Profilaktyka to najlepsze co możemy zrobić dla naszych „końskich przyjaciół”. Mówiąco profilaktyce nasuwa nam się naturalnie temat probiotyków.\
Dlaczego warto stosować probiotyki dla koni?
Wróćmy na chwilę do budowy układu pokarmowego konia. Ponieważ żołądek konia jest sztywny, nie może pomieścić zbyt dużej ilości paszy dlatego trawienie zachodzi w jelicie grubym, gdzie mamy 400 rodzajów drobnoustrojów, które wspomagają trawienie. Jej uzupełnianie i wsparcie probiotykami dla koni jest kluczowe.
Aby uniknąć problemów zdrowotnych koni spowodowanych zaburzeniami pracy układu pokarmowego należy wprowadzić probiotyki do diety za każdym razem, gdy:
- Dochodzi do degradacji mikroflory jelitowej.
- Przebiega leczenie lub stosowane są antybiotyki
- Gdy mamy wzmożone sytuacje stresowe
- Następują zmiany w żywieniu (nowe siano, inna pasza treściwa, wiosenny wypas na trawie)
Najlepsze co można zrobić dla utrzymania zdrowego przewodu pokarmowego to:
- stosować się do zasad prawidłowego żywienia koni
- zachować właściwe proporcje paszy objętościowej do paszy treściwej
- w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych
- unikać stosowania leków czy antybiotyków bez wyraźnych wskazań
W przypadkach kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń w strukturze mikroflory jelitowej należy pamiętać o wprowadzeniu do diety dobrego probiotyku dla koni.